6 argumenti PRET alus dzeršanu
Statistika liecina, ka ar katru gadu palielinās alus lietošana. Šo faktoru veicina arī tas, ka daudzi uzskata, ka alus lietošana nav kaitīga veselībai, jo alus sastāvā ietilpst mieži, kuros ir daudz olbaltumvielu un ogļhidrātu. Tas nebūt tā nav, ka alus lietošana ir veselībai nekaitīga. Alus, tomēr, ir alkoholisks dzēriens un ļoti viegli rodas atkarība no alus lietošanas.
Pirmais cieš kuņģis
Alus, protams, ir mazalkoholisks dzēriens, bet tas nav sula. Tas savukārt nozīmē, ka alus sastāva ir n-tais daudzums spirta. Turklāt, patreiz tiek ražoti arī stipri alus dzērieni, kuru sastāvā ir 10 - 14 % alkohola. Tas nozīmē, ka alus vienu alus pudeli var salīdzināt ar 50 - 100 gramiem degvīna. Ja katru dienu tiek lietots alus, tas rada bojājumus kuņģa gļotādā. Turklāt, sākot lietot alu mazās devās, pastiprināti izdalās kuņģa sula, bet lietojot alu pārmērīgi, sāk samazināties kuņģa sulas izdalīšanās. Līdz ar to apēstā barība ilgstoši atrodas kuņģi vai arī nepārstrādā veidā tiek izvadīta zarnu traktā. Rezultātā - gastrīts. Hronisko alkoholisko gastrītu pavada vispārējs nogurums, slikts garastāvoklis, darbaspēju samazināšanās, metāla vai rūgtuma garša mutē, sāpes vēderā un smaguma sajūta pakrūtē.
Trieciens aknām
Gremošanas laikā zarnās rodas dažādas indīgas vielas. Visas venozās asinis, kas aizplūst no kuņģa un zarnām, var nokļūt kopējā asinsritē tikai tad, ja izplūst caur aknām. Bet aknas aiztur gandrīz visas indīgās vielas un padara tās nekaitīgas. Aknas neitralizē arī dažādu medikamentu un pārējās organismā ievadītās vielas, aiztur varu, dzīvsudrabu, svinu un citus metālus, kas iekļuvuši organismā. Ja regulāri tiek lietots alus, aknām palielinās slodze organisma attīrīšanā no kaitīgām vielām un samazinās iespēja aizsargāt organismu no indēm, kas iekļūst organismā ar pārtiku, medikamentiem. Alus lietošana var novest pie hepatīta. Turklāt, hroniskais hepatīts, kas radies no alus lietošanas, var noritēt slēptā formās, bez izteiktiem hepatīta simptoniem. Tas savukārt var pāriet aknu cirozē. Regulāra alus lietošana slikti ietekmē arī aizkunģa dziedzeri, tiek samazināta aizku;nģa dziedzera sulas izdalīšanās. Bet aizkuņģa dziedzera sula ir pati nozīmīgāka gremošanas sula, jo tajā esošie fermenti šķeļ gan olbaltumvielas, gan taukus, gan ogļhidrātus.
Nieres - organisma sanitāres
Visas vielas, kas nokļūst organismā, pamazām nonāk asinīs. Nieru galvenais uzdevums ir asins filtrācija, t.i., prasme noteikt organisma normālai funkcionēšanai nepieciešamos un pieļaujamos elementus, kā arī no ķermeņa izvadīt pārstrādātās un indīgās vielas. Jebkurš, kas kaut reizi ir lietojis alu zina, ka pēc alus lietošanas ātri vien ir jāapmeklē tualete. Alus liek nierēm strādāt ar trīskāršu spēku. Alus ir stiprs, urīndzenošs līdzeklis un reizē ar urīnu no organisma tiek izvadīti arī organismam vajadzīgie mirko un makroelementi, it sevišķi kāļis, magnijs un C vitamīns. Kālija deficīts var izraisīt sirds darbības traucējumus, sāpes kāju ikros un apgrūtinātu pārvietošanos. Magnija trūkums cilvēkā rada satraukumu, stipras garastāvokļa maiņas un sliktu miegu. C vitamīna trūkums samazina organisma aizsargspējas - imunitāti. Lietojot alu lielos daudzumos var sekot nieru skleroze, nieru infarkts, nieru asiņošana vai nieru audu atmiršana.
"Vērša sirds"
Alus ļoti ātri uzsūcas asinīs, radot lielu pieplūdumu asinrites sistēmā. Asinsrites sistēmai ir "jāpārpumpē" krietni lielāks šķidruma daudzums. Ja bieži tiek lietots alus, paplašinās vēnas un palielinās sirds. Lielā slodze, kas rodas "pārpumpējot" lieko šķidrumu nogurdina sirdi, tās muskuļi kļūst vājāki un no ārpuses apaug ar tauku kārtiņu, parādās sirds aritmija, paaugstinās asinsspiediens, ir grūtāk panest fizisko slodzi, rodas aizdusa. Alus lietotājiem palielinās risks saslimt ar sirds išēmisko slimību, var parādīties sirds mazspēja, kā arī divas reizes palielinās insulta iespējamība.
Hormonālās izmaiņas
Alus lietošana vīriešiem traucē testostereona rašanos. Testosterons - tas ir vīrišķais hormons, ko producē vīrieša dzimumorgāni sēklinieki. Šim hormonam ir milzīga nozīme vīrieša dzīvē. Līdz ar to sāk dominēt sievišķie hormoni, kas izraisa vīriešiem ārējās izmaiņas: mazinās apmatojums uz sejas, ķermeņa, sāk izkrist mati, pamazinās muskuļu masa, palielinās krūšu dziedzeri, mainās balss tembrs, parādās "alus vēderiņš", parādās tauku kārtiņa uz gurniem un jostasvietā. Iznāk, ka liels alus dzērājs biloģiski sāk tuvināties sievietei. Līdz ar to rodas arī problēmas ar impotenci.
Alus atkarība
Ir aplami domāt, ka mazalkoholiskais alus nerada atkarību. Aus atkarība rodas 3 - 4 reizes ātrāk nekā atkarība no degvīna. Tas ir arī tāpēc, ka alu ir vieglāk (lētāk) iegādāties, lai to lietotu nav vajadzība klāt galdu, gatavot uzkožamos vai meklēt kompāniju alus dzeršanā. Alu iedzert ir vieglāk nekā degvīnu. Daudzi alu dzer ejot pa ielu, skatoties televizoru, lasot grāmatu. Narkologi uzskata, ka alus atkarību ir grūtāk ārstēt nekā atkarību no stiprākiem alkoholiskajiem dzērieniem.
Kad jāsāk uztraukties par alus lietošanu
-
ja dienā tiek izdzerts vairāk kā litrs alus, tiek meklēta kompānija alus dzeršanai,
-
ja cilvēks bieži dusmojas, ir viegli aizkaitināms, ja nav lietojis alu,
-
ja žēlojas par veselību,
-
parādās "alus vēderiņš",
-
parādās problēmas ar potenci,
-
nevar aizmigt, ja nav izdzers alus mēriņs,
-
no rīta jāmeklē kur "salāpīties".
Kā palīdzēt
Ja kādu no tuviniekiem nomoka atkarību no alus, variet mēģināt viņam palīdzēt.
Neklusējiet! No sākuma pamēģiniet ar cilvēku izrunāties "no sirds". Pirms sarunas centīgi izstudējiet visu par alus lietošanas kaitīgumu, atrodiet kādas intervijas vai video, kurā tiek stāstīts par alus, alkoholisko dzērienu ietekmi uz veselību. Palūdziet, lai cilvēks jūs uzklausa, nepārtraucot jūsu stāstāmo. Uzsveriet, ka jūs neesat pret alus dzeršanu, bet gan esat pret izdzerto alus daudzumu. Šī saruna nebūs viegla, jo ikvienam cilvēkam ir grūti atzīt savu vājumu. Pajautājiet, kāpēc cilvēks iesāka dzert alu, vai tas nav saistīts ar kādu neatrisinātu problēmu. Ja tas ir tā, tad palīdziet cilvēkam atrisināt šo problēmu.
Novērsiet uzmanību! Mēģiniet iesaistīt cilvēku dažādos interesantos pasākumos, lai viņam nebūtu laika domāt par alus dzeršanu. Apmeklējiet teātri, kino, pastaigājieties pa mežu, dodieties makšķerēt, peldēt. Varbūt uzaicinat iesaistīties kādos sporta pasākumos.
Esiet viltīga! Ja draugs mīl ar draugiem iedzert alu, tad iekārtojiet dienas grafiku tā, lai viņam neatliek laika satikties ar draugu kompāniju, kas regulāri lieto alu.
Riskē! Varat pamēģināt uzstādīt ultimātu: vai nu es, vai alus! Bet tas ir jādara ļoti uzmanīgi un attiecīgā brīdī, citādi variet zaudēt.
Pierunāšana! Pats grūtākais ir pierunāt cilvēku doties pie kāda speciālista - narkologa vai psihologa.
|