Gaišreģes, dziednieces Maijas Kalniņas mājaslapa

Sākums | Reģistrācija | Iziet | Ieeja

Sveicam vārda dienā:

Sestdiena,23.11.2024,07:15
Sveicināti Viesis|RSS
Vietnes izvēlne
Rakstu kategorijas
Iezīmdienas senču kalendārā [8]
Paražas, ticējumi [5]
Senču ieteikumi, pamācības [4]
Šis un tas [1]
Sākums » Raksti » Senču gudrības » Senču ieteikumi, pamācības

Valodas maģija
Valoda nav tikai saziņas līdzeklis. Jau izsenis cilvēki ticējuši izteikta un rakstīta vārda spēkam. Vēl senie babilonieši turējās pie uzskata, ja tu zini būtnes vārdu tev pār būtni ir maģiska vara.
Vārds ir pilnvērtīgs maģijas instruments. Pie šādiem uzskatiem turējās arī mūsu senči. Viņu pasaules uzskats atspoguļojās viņu valodas struktūrā. Lietuvā dzīvojošā sēļu zintniece Anželika Zelma Tamaša ir skaidrojusi mūsu valodā apslēpto spēku. Lūk, daži piemēri.
PA - SAULE: sakārtota telpa zem Saules. Objektīvais Visums.
PA - JUMTE: patvērums, droša vieta, vieta kur atgūt spēkus. Subjektīvais Visums.
PA - VARDS: Mājokļa – pajumtes centrs, svētākā vieta namā un vienlaicīgi cilvēka „ES”, viņa enerģētiskais un līdzsvara centrs.
PA - GĀNS: Var jau, protams, apgalvot, ka šis vārds radies no senās Romas „vecticībnieku” apzīmējuma. Tad šis vārds nozīmējot „lauķis, prasts un neaptēsts cilvēks”, bet, analizējot šo vārdu pēc metodikas, kuru lietoja mūsu senči, rezultāts atšķirsies. Jebkura svešvārda maģisko nozīmi var noskaidrot, salīdzinot ar mums jau pazīstamiem latviešu valodas vārdiem. Piemēram, šeit skaidri sadzirdams ir vārds „GANS”, „GANĪT”. Tad iznāk, ka pagāni ir tie, kas gana, gana zvērus. „ZVĒRI”, „ZVĒROJOŠIE” ir viens no senajiem epitetiem, ar kuriem apzīmēja ... zvaigznājus. Tātad pēc šīs sistēmas iznāk, ka par „pagāniem” būtu jādēvē zintnieki (astronomi vai astrologi). Dažreiz arī mūsdienu cilvēkiem šāda pieeja spēj dot neparastu pieeju parastām lietām.
Vārdu var lasīt no viena, vai no otra gala. Dažreiz tas ne tikai izmaina vārda nozīmi, bet arī labāk paskaidro gan pašu vārdu, gan senču pasaules uzskatu.
DARĪT – RADĪT
LAUKS – KAULS
KĀRT – TRAKS
KURT – RŪKT (RŪĶIS)
ART – RĀT (pamācīt)
DARĪT – RADĪT (salīdzinām ar „DĀRZS” – t.i., aplis – vieta, kur dara, nevis rada).
Zīmīgi ir konkrētu vārdu atvasinājumi:
VĀRDS: VARĒT – VĀRĪT – VARDE – UZVARĒT – PAVARDS – VĀRGĀNS (mūzikas instruments)
PA – JUMTE: JUMT – ŅEMT (JEMT) – APJUMT
GANS: PAGANS – BRŪTGANS – VĀRGANS – APGANĪT – GĀNĪTIES – GANDARĪJUMS – GANDRĪZ – GANA (ar nozīmi „pietiek”)
ZINĀT: ZINTIS – ZINTNIEKS – APZIŅA – APZINĀT - PAZIŅA
ZĪME: ZĪMĪGS – ZĪMOGS – ZĪMAĻA (govs vārds. Govs vārdi ir atsevišķa, interesanta tēma. Parasti govis sauca lielu upju vārdos, lai piens kā upe tek. Taču bija izņēmumi – govis, kuras sauca nedēļu dienu vārdos. Piemēram, PIRTAĻA - pirmdien dzimusī, OTAĻA - dzimusi otrdienā, SVĒTAĻA - svētdien dzimusī)
ĀRS: ĀRS – ĀRIETIS – ART – ĀRĀ – ĀRPUSE – ĀRPRĀTS - ĀRDĪT
RADĪT: RĀDĪT – RADĪJUMS – RADĪTĀJS
DARĪT: DĀRZS – DARĪJUMS – APDARĪT – PADARĪT
KĀRT: KĀRTOT – KĀRTA – KAROT – KĀROT – KAROTE – KARIETE
AP un PA: PASAULE – APSAULI; PAVARDS – APVĀRDOTS; PAJUMTE – APJUMT
KŪRĒJS (radītājs): KŪRZEME (kur – sanskritā zelts) – KURPES (kurp ES, salīdzinām ar NĀVE – nav ES ).
RIEBT: RIEBĪGS – RIEBUMS – RIEBĒJS – ATRIEBĪBA. (Riebēji bija dziednieku grupa, kura izmantoja nekroenerģiju, lai dziedinātu. Viņu dziedniecības rīki bija 3 reiz apmirta sakta – sakta, kas bijusi klāt 3 cilvēkiem nāves brīdī, adatas, ar kurām mironim šūtas drēbes, ūdens, ar kuru mironis mazgāts, vara monētas, kas mironim liktas uz acīm, salmi, uz kuriem mironis guldīts – lai dvēselei miesu vieglāk pamest, mirstošo senāk guldīja uz klona grīdas, paklātas ar salmiem. Vēl kā riebēju instrumenti jāmin – roka, ar ko 9 vai 3x9 kurmji nožņaugti, miroņa svece un miroņa palags, no kura gatavo lingu miega uzlaišanai. Vēl tāda parādība kā „veļu kauls ” vai „miroņkauls”. Riebēji mirināja slimību, bet šo tehniku varēja izmantot ne tikai konstruktīviem, bet arī destruktīviem mērķiem.)
Ir vērts paanalizēt, kā daži burti izmaina vārda nozīmi. Ja izdodas uztvert šo likumsakarību, jūsu rokās nonāk lielisks instruments ne tikai valodas izpētei. Senči uzskatīja, ka katra skaņa ir saistīta ar noteiktu Debesu sektoru, tāpēc vārds ir kaut kas līdzīgs horoskopam vai trīsdimensiju kodam, kurā patskaņi norāda augstumu. A. Z. Tamašas sistēmā SUDABRAS to attēlo šadi:

8. Tīrības loks – „h”
7. Vēsuma loks – „u”
6. Devēja loks – „o”
5. Debesu loks – „ē”
4. Ūdens loks – „e”
3. Zemes loks – „a”
2. Miglas loks – „i”
1. Dziļuma loks - ”y”

Ievērojiet - 1. un 8. zīme atgādina viena otru, tikai apgrieztā veidā. Šeit loka gali „savienojas”. A. Z. Tamaša apgalvo, ka katra no šīm skaņām atbilst savai krāsai. Balsīgie un nebalsīgie līdzskaņi veido divas astoņstaru zvaigznes, kas sadala debesis 16 sektoros, un katrs no tiem atbilst noteiktai skaņai. Skaitlis 16 ir viens no skaitļiem, kuš apzīmē Sauli. Un izplatītākajām latvju dainām bija 16 zilbes vienā pantā.
 
Izmantotā literatūra:  M. Pelēkais "Zintnieku senie rituāli".
Kategorija: Senču ieteikumi, pamācības | Pievienoja: Maija (31.07.2009)
Skatījumu skaits: 3290
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Ieejas forma
Ielūkojies
Statistika

Onlainā kopā: 1
Viesi: 1
Lietotāji: 0

Copyright MyCorp © 2024 | Vietnes darbību nodrošina uCoz sistēma