Dziednieces Maijas Kalniņas mājaslapa

Sākums | Reģistrācija | Iziet | Ieeja

Sveicam vārda dienā:

Ceturtdiena,28.03.2024,13:17
Sveicināti Viesis|RSS
Vietnes izvēlne
Rakstu kategorijas
Psiholoģija [5]
Sākums » Raksti » Psiholoģija » Psiholoģija

Ir nu gan tūļa!



Ir nu gan tūļa!




 Vai jums dažkārt neuznāk vēlēšanās iepērt pašiem savu bērnu: nu, kā var tik lēnām kustēties! Ģērbjas pusstundu, ēd vēl ilgāk... Kas tas ir - slinkums, spītība vai vēl kaut kas cits?




 Gausie bērni ir neapskaužamā stāvoklī. Vecāki dusmojas, sauc viņus par tūļām, visu garo dienu. Vienaudži apveltī vēl sliktākiem vārdiem - čamma, bremze. Skolotāji nereti pamana šādas tādas novirzes attīstībā - šie bērni ar grūtībām uztver jaunu informāciju, nespēj ātri pāriet no viena veida darbības uz citu. Viņi pieļauj ļoti daudz kļūdu, it īpaši kontroldarbos ar noteikumu "kurš ātrāk"...
 Pēc statistikas datiem, šādu lēnuļu ir apmēram 20%. Vai viņus iespējams padarīt "ātrākus" un, ja var, tad kā?

Neiroze vai gripa?

 Speciālisti apgalvo" lēns dzīves temps nepavisam neliecina par garīgo vai kādu citu nepilnvērtību. Tā ir tikai individuāla īpatnība, nekas cits. Par nervu procesu ātrumu cilvēka organismā atbild viela ar sarežģītu nosaukumu - acetilholīnesterāze. Šīs vielas līmeni lielā mērā nosaka ģenētiskās īpatnības. Citiem vārdiem, nosliece uz lēnīgumu tiek saņemta mantojumā. Turklāt pa sieviešu līniju.
 Ir arī īpaši lēnīgo bērnu kategorija. Šie bērni patiesībā nemaz tādi nav. Viņu nesteidzīgums ir iegūts. Domāšanas procesi viņiem norit parastā ātrumā, bet jebkura veida darbošanās palēnināta. Teiktais attiecas ne vien uz ēšanu, mazgāšanos, pārvietošanos u.tml., bet arī uz dažādu uzdevumu izpildi, piemēram zīmēšanu, veidošanu, izgriešanu u.c. Šādi bērni "lēni kustas", visbiežāk, tāpēc, ka viņus aprūpē vecāku ļaudis (vecmāmiņa, aukle), kuri savas gadu nastas dēļ nevar visu darīt ātri un izveicīgi.
 Bērnu lēnīguma cēlonis var būt arī neiroze. Uz vecāku mūžīgās neapmierinātības fona viņu bērniem dažkārt attīstās nopietni nervu darbības traucējumi. Nepārtraukti dzirdot - "Tu kusties kā bruņurupucis!", "Nu, cik ilgi var pindzelēties!" -, bērns ieraujas sevī, kļūst drūms un nerunīgs. Pieaugušajiem ne prātā neienāk, ka pēc šiem "uzmundrinošajiem vārdiem" bērnam kļūst vēl grūtāk koncentrēties.
 Reizēm bērns kļūst tūļīgs pēc pārciestas slimības, piemēram, gripas. Šajā gadījumā bērns lēni darbojas tāpēc, ka jūtas vārgs. Šis lēnīgums pāries pats no sevis. Ja gribat šo procesu paātrināt, dodiet bērnam vitamīnus un stiprinošas zāļu tējas.

Atgādne vecākiem

 Daudzus vecākus interesē: vai lēnīgums "piespriests" uz visu mūžu, vai arī bērnu var no tā atradināt, varbūt pat izārstēt? Speciālisti uzskata, ka diezin vai šāds bērns kļūs par hiperaktīvu personu - nelīdzēs ne brīnumtabletes, ne pamācības, ne sodi. Taču situācija nav bezcerīga - pareizi rīkojoties, jūs varat panākt, ka bērns sāk visu darīt ātrāk.
  • Nedrīkst uzdot lēnīgam bērnam uzdevumus (arī interesantus un patīkamus), kas prasa sasprindzinājumu ilgāk nekā 15 - 20 minūtes no vietas. Lēnuļi ļoti ātri nogurst.
  • Nedodiet viņam vairākus uzdevumus reizē.
  • Neprasiet, lai bērns nekavējoties pārslēgtos no viena darba uz otru, piemēram: "Tūlīt beidz rotaļāties un nāc pusdienās!" Viņam ir vajadzīgs laiks, lai mainītos darbības algoritmi. Teiksim, ja bērns zīmē, bet jūs vēlaties kopā ar viņu doties uz veikalu, brīdiniet viņu, ka pēc 15 minūtēm būs jāsāk posties (derīgi ir atgādināt vēl otrreiz). Ja bērns jau pazīst pulksteni, parādiet, cik laika atlicis līdz iešanai, nolieciet pulksteni bērna tuvumā.
  • Lēnīgiem bērniem neder biežas dzīvesvietas maiņas. Viņiem ārkārtīgi nepieciešams precīzs dienas režīms.
  • Pēc iespējas biežāk uzslavējiet savu atvasi. Sevišķi svarīgi tas ir tad, ja bērns uzdevumu izpildījis laikā. Vienalga, vai jūs viņam esat palīdzējuši vai ne, pasakiet kaut ko labu, sabužiniet matiņus. Jūsu dēlam vai meitai pastāvīgi jājūt atbalsts, jāzina, ka tētis un māmiņa viņus mīl. Daudzi psihologi uzskata, ka reizēm bērns ar "aizturi" neapzināti signalizē, ka viņam trūkst vecāku emocionālā siltuma. Atturieties no negatīva vērtējuma gan attiecībā uz bērnu pašu, gan uz viņa rīcību! Citādi bērnam attīstīsies nopietni kompleksi, kas var sabojāt visu viņu dzīvi. Protams, nevajag izturēties arī pārāk aizbildnieciski. Ja jūs paveicat daļu darba viņa vietā (palīdzat ģērbties, risināt matemātikas uzdevumus, mazgājat viņu, kaut gan bērns jau pats to spēj), viņa iemaņām tas par labu nenāk.
  • Daudzi vecāki izmanto "sacensību": kurš ātrāk apģērbsies, paēdīs, tiks līdz vārtiem utt. - tu vai es? Psihologi uzskata, ka šis paņēmiens tiešām ir ļoti efektīvs, it īpaši attiecībā uz zēniem. Meitenēm lielāka tendence ir uz atdarināšanu. Viņas labprāt iedomājas sevi par zaķīti, kas ātri skrien, vai par skaistu proncesi, kurai labi padodas rēķināšana.
Mini viltībiņas

 Bērnus bieži var "uzpirkt" ar lūgumu "Palīdzi, man," māte nogurušā balsī saka, "pabarot suni (salikt produktus ledusskapī, notīrīt zābakus utt.)".  Kurš bērns neizpildīs mīļās māmiņas lūgumu? Lai to drīzāk izpildītu, viņš visus darbiņus centīsies padarīt ātrāk nekā parasti. Taču nespēlējiet šo "spēli" pārāk bieži, citādi bērnam apniks izpildīt jūsu bezgalīgos lūgumus.
 Iegādājieties hronometru vai pulksteni ar sekunžu rādītāju. Bērni labprāt kaut ko dara "uz laiku", nevis tāpat vien.
 Bet pats galvenais - iegaumējiet, ka jūsu mazais lēnulis ne ar ko nav sliktāks par citiem bērniem. Ja arī viņš kaut ko dara lēnāk nekā pārējie, kvalitāti tas neietekmē. Ne velti mēdz teikt: lēnāk brauksi - tālāk tiksi...

Dzīves temps atkarībā no vecuma

 Smadzeņu darbības ātrums atkarīgs arī no vecuma.
  • Apmēram līdz 3 gadu vecumam visi bērni ir lēnīgi. Roku pirkstu vājās motorikas dēļ viņiem grūti tikt galā ar apavu auklām, āķiem, rāvējslēdzēju, matu suku. Kad muskuļi kļūst stiprāki, bērns sāk darboties ātrāk.
  • 4 - 5 gadu vecumā vairākums bērnu sāk visu izpildīt ātrāk. Psihologi uzskata, ka šis vecums ir visvairāk piemērots, lai attīstītu ātras rīcības iemaņas. Nepalaidiet to garām!
  • Ap 6 - 7 gadu vecumu nervu impulsu pārraides ātrums pats no sevis pieaug gandrīz pusotras reizes.
  • Dzīves temps lēni, bet jūtami palielinās līdz 20 - 22 gadiem un tad apstājas. Vidējā vecumā, kad parādās tikko manāmi pirmie novecošanas "signāli", smadzeņu darbības ātrums atkal sāk mainīties, šoreiz - uz otru pusi, atpakaļ.
 Reakciju un rīcības ātrums atkarīgs arī no temperamenta. Gandrīz visi flegmatiķi ir "tūļas". Jau kopš mazām dienām viņi ir nesteidzīgi un apdomīgi, turpretī sangviniķi un holēriķi - strauji un dinamiski. Temperamentu pārtaisīt nevar - tas ir iedzimts. To var tikai mēģināt mazliet koriģēt.
 Nereti bērns kļūst lēnīgs, ja viņš ir kreilis, kuram liek visu darīt ar labo roku. Šādu eksperimentu rezultātā ne tikai tiek izjaukts darbošanās temps un ritms, bet rodas vēl citas, nopietnākas problēmas. Nekad nespiediet kreili darboties ar labo roku!

Avots: K. Skuja, Pasaules Atbalss Nr. 7, 2006.g.
Kategorija: Psiholoģija | Pievienoja: Maija (27.01.2010)
Skatījumu skaits: 2126
Komentāru kopskaits: 0
Pievienot komentārus var tikai reģistrētie lietotāji.
[ Reģistrācija | Ieeja ]
Ieejas forma
Lietotājs:
Parole:
Ielūkojies
Statistika

Onlainā kopā: 1
Viesi: 1
Lietotāji: 0

Copyright MyCorp © 2024 | Vietnes darbību nodrošina uCoz sistēma